​Mládež má u nás rovnakú dôležitosť ako áčko

Aj keď je prvé mužstvo výkladnou skriňou, klubu je jasné, že bez koncepčnej práce s mládežou to do budúcnosti nemôže fungovať. Aj preto sme požiadali manažéra mládeže Lukáša Vargu, aby nám pootvoril dvierka do kuchyne mládežníkov.

Lukáš, predstav v krátkosti tvoju profesijnú kariéru.

S futbalom som začínal v Senici. V dorasteneckom veku som hrával 1. ligu za Spartak Myjava. Následne som sa vrátil do mužov v Senici. Po Senici som ešte pokračoval s aktívnym futbalom v Cerovej a už popri ňom som sa začal venovať trénovaniu mládeže v Senici. Do Skalice som prišiel na začiatku roku 2012 ako tréner prípravky a postupne som sa prepracoval až do funkcie manažéra mládeže.

O práci s mládežou sa toho až tak nehovorí, ale je pilierom každého väčšieho klubu. O zahraničných akadémiách ako barcelonskej La Masia či anglických tímov z Premier league vedia asi všetci. Na Slovensku si to kluby už tiež uvedomujú, najlepšie to poňali v Žiline. Aká je celková situácia u nás?

Aj v našom klube si uvedomujeme, že bez poctivej práce s mládežou nemôžeme dlhodobo úspešne fungovať. Preto sme vytvorili v Skalici koncepciu práce s mládežou od najmenších prípravkárov až po najstarších dorastencov. Napriek tomu, že nám záleží aj na výsledkoch týchto vekových kategórií, prioritou je dôraz na individuálnu prípravu jednotlivcov s cieľom pripraviť hráčov do mužského futbalu.

Na to treba kvalitný trénerský personál.

Je to jedným z hlavných kľúčov k úspechu. Aj preto sa snažíme neustále nielen dopĺňať náš trénerský personál, ale ten súčasný sa neustále vzdeláva. V úvode februára získal najvyššiu Pro licenciu tréner našej U19 Jozef Dojčan, na trénerský kurz áčka v týchto dňoch nastupujem ja. Trénerskú A-licenciu má Vladimír Hyža (U17), Ján Krupa (U15) a Pavol Majerník, ktorý od tohto roku začal trénovať najstarších prípravkárov. Ale nie je to len o nich. Aj ďalší tréneri sa vzdelávajú. Našim cieľom do budúcna je, aby sme si nevychovávali iba hráčov, ale aj mladých perspektívnych trénerov. Preto dbáme na ich ďalší odborný rast.

Spomínal si, že prioritou nie sú výsledky. Je tomu úplne určite tak?

Bez debaty. To však neznamená, že hlavne v starších kategóriách sa na ne tiež nesústredíme. Ale v tých najmladších vekových kategóriách nám ide predovšetkým o to, aby chlapci ale aj dievčatá získali pozitívny vzťah k športu, samozrejme postupom času prioritne k futbalu.

Predsa len, aj keď nie sú prioritné, pozrime sa na dosiahnuté výsledky v poslednom období.

Podarilo sa nám v minulej sezóne zvíťaziť v 2. lige kategórie U19. V tomto ročníku sme v tejto súťaži na čele aj teraz po jesennej časti. V uplynulom roku sme slávili výrazný úspech v žiackej kategórii. Naša U15 pod vedením Vlada Hyžu zvíťazila v druhej najvyššej súťaži, vďaka čomu sme sa prebojovali medzi slovenskú žiacku elitu, kde si takisto nepočíname najhoršie.

Tento postup znamenal zvýšené nároky na mládež. Čo presne to obnáša?

Samozrejme , tie úspechy z minulého roka nás zaväzujú k ešte tvrdšej práci. V prvom rade bolo potrebné z dvoch žiackych mužstiev vytvoriť štyri, to bolo v takom krátkom čase dosť náročné. Môžem zodpovedne povedať , že stále pracujeme na doplňovaní všetkých kategórií. Tiež sme museli rozšíriť materiálovo – technické zabezpečenie , začali sme pravidelne zvážať deti na tréning aj zo smeru Gbely – Brodské- Holíč – Skalica. Tento krok bol pre nás veľmi dôležitý.

Ako hodnotíš tento dôležitý krok s odstupom polsezóny? Bol to prínos pre klub napriek zvýšeným nárokom? Nebol to len „postup pre postup“?

Bol to jednoznačne prínos. Je to pre nás posun hrať každý týždeň zápasy s klubmi ako je Slovan Bratislava , Spartak Trnava či FC Nitra. Treba tiež povedať , že v žiackych kategóriách máme veľa šikovných chlapcov. Už teraz je o nich záujem, je to tým že sú viac na očiach. Ukazuje nám to tiež, akým správnym krokom bolo vytvorenie športových tried na základnej škole J. Mallého.

Prejdime k súčasnej situácii v klube. Koľko máme mládežníckych mužstiev v klube?

Je to 13 mládežníckych mužstiev , od U-19 až po U-6 vrátane jedného dievčenského mužstva.

To vyžaduje aj vyšší počet trénerov?

Samozrejme , máme 18 trénerov. K nim treba pripočítať trénerov brankárov Andreja Fišana , Martina Junasa a Jozefa Jankoviča , trénerku pohybovej prípravy Janovičovú a fyzioterapeuta Jožka Hrtúsa. Všetci títo ľudia odvádzajú fantastickú prácu a posúvajú našu mládež na vyššiu úroveň.

Existuje prepojenie medzi áčkom a mládežníckymi kategóriami?

Keďže systematicky sa mládeži nevenujeme ešte tak dlhý čas, aby nám už dorastali do mužskej kategórie hráči, ktorých sme si systematicky vypiplali od prípravky, máme v tomto ešte rezervy. Napriek tomu sa nám už aj v dorasteneckej kategórii rysujú hráči, ktorých potenciál má na to, aby postupne začali dopĺňať naše áčko. Pozorne sledujeme všetkých hráčov a dvoch z nich sme si už aj zmluvne podchytili do budúcnosti. Niektorí už v príprave vypomohli áčku, kde sa už z minuloročného dorastu udomácňuje Jakub Ondriš.

Ako sa k mládeži stavia vedenie klubu? Čo všetko klub pre mládež zabezpečuje z vlastných prostriedkov?

Pre klub je mládež veľmi dôležitá a nie len rečami či na papieri. Naši hráči z prípravky, žiackych aj dorasteneckých kategórií majú kompletné materiálovo-technické zabezpečenie. Len námatkovo spomeniem, že im klub zabezpečuje dopravu, občerstvenie, športovú výstroj a pod. Na ďalších veciach klub intenzívne pracuje a už teraz pracujeme na ďalších novinkách.

Povedzme si: Som rodič, chcem dať dieťa na futbal. Čo to bude pre mňa v MFK Skalica obnášať?

V podstate stačí prísť do klubu a priniesť dieťa so sebou. Naši tréneri už každému poskytnú podrobné informácie. Tým nerozhodnutým doporučujeme, aby sa s dieťaťom prišli pozrieť na niektorý z tréningov mládeže, aby si spravili obraz, ako to u nás funguje. Ak narážame na finančnú náročnosť, u nás sa platí 5 eur mesačne členské, najmladšia prípravkári dokonca iba polovicu.

Môžu deti so sociálne slabších rodín dostať výnimky aj na tieto poplatky?

Samozrejme aj v týchto prípadoch pristupujeme individuálne. Máme prípady, kedy deti u nás neplatia vôbec, prípadne z viacerých súrodencov platí iba jeden. V klube vždy berieme každého hráča individuálne aj z tohto pohľadu, v žiadnom prípade u nás deti nekončia kvôli financiám.

Aké ciele máme s mládežou do najbližšieho obdobia?

V prvom rade nám ide o to, aby všetci mali predovšetkým radosť z tréningov, čo obzvlášť platí pre najmladšie kategórie. Tam kladieme dôraz na hravú formu. Aj preto máme medzi trénermi aj trénerku pohybovej prípravy. Takže prioritným cieľom u mládeže je vybudovať pozitívny vzťah k pohybu. Tu je hlavnou odmenou pre nás trénerov spokojný úsmev detí pri každom jednom tréningu.

U žiackych kategórií sme cieľ splnili minulú sezónu, teraz je ale pred nami ďalší nemenej náročný a to stabilizovať všetky mužstvá v najvyššej súťaži.

Veľká výzva je pre nás dorastenecká kategória. Keďže U19 sa stala minulý rok víťazom súťaže a aj teraz je po jesennej časti na prvom mieste, pohrávame sa s myšlienkou o vyššej súťaži. Samozrejme to záleží od viacerých faktorov, ktoré nestoja len na klube. Sme presvedčení, že sme ako klub dobre nadstavený a máme potenciál.