​Jozef Dojčan si vybral Skalicu pred reprezentáciou

Vo štvrtok 7. júna sa dohodol súčasný tréner našej U19 Jozef Dojčan, ktorá dve kolá pred koncom kraľuje tabuľke 2. ligy, že od novej sezóny preberie mužstvo dospelých. Zmluvu s klubom podpísal na tri roky.

Ako hodnotíš tento krok z tvojej pozície?

Je to veľká zmena. Vedenie klubu ma oslovilo s touto ponukou, ktorá je pre mňa naozaj veľkým krokom. Na prácu s mužmi sa teším. Verím, že sa mi podarí nadviazať na prácu trénera Jozefa Kostelníka. V predchádzajúcich dvoch sezónach sme hrali o čelo tabuľky a ja spravím všetko preto, aby sa v nasadenom trende pokračovalo a aby sme boli úspešní.

Nebolo to pre teba asi jednoduché rozhodovanie, keďže ti na stole ležala ponuka aj na trénerský post mládežníckej reprezentácie Slovenska.

Bola to pre mňa veľká česť, keď ma s ponukou trénovať mládežnícky výber Slovenska oslovil technický riaditeľ SFZ Ján Greguš. Bola by to pre mňa výzva. Keďže mám v klube platnú zmluvu, bolo to aj na rozhodnutí MFK Skalica. V klube sa majiteľ vyjadril, že by bol rád ak by som v Skalici zostal. Ponuka do reprezentácie sa ťažko odmieta. Verím, že sa mi do budúcnosti ešte podobná príležitosť naskytne, lebo pre každého trénera je pocta trénovať reprezentačný výber. Teraz som však v klube, kde si vážim príležitosť, ktorú som dostal a urobím všetko pre to, aby som dôveru nesklamal.

A-mužstvo má plánovaný začiatok prípravy na 13. júna, zmení sa na tom niečo?

Ešte si začiatok prípravy nechám prejsť hlavou. Každého hráča osobne obvolám a budem ho informovať. Je možné, že sa nám začiatok prípravy posunie na 18. júna. Nás ešte čaká v U19 v sobotu 16. júna rozhodujúci duel na domácom ihrisku proti Dubnici, ktorý rozhodne o víťazovi súťaže. Aj týmto pozývam fanúšikov, aby nás prišli povzbudiť v čo najväčšom počte.

Aj napriek tomu ťa čaká hektické obdobie. Záver súťaže s U19 a hneď preladenie na áčko. Toto leto ti asi dovolenka nehrozí...

To je údel trénera. Vždy je to určite lepšie, ak má tréner málo dovolenky, ako by jej mal mať veľa. Je to náročné, ale som na to pripravený a čaká ma výzva, na ktorú sa teším.

Máš už predstavu o tom, ktorých hráčov si chceš udržať?

S každým jedným hráčom budem komunikovať a s každým zatiaľ počítam. Verím že prídu na prvý tréning oddýchnutí a plní elánu. Hráčov poznám nielen čo sa týka herného štýlu, ale aj ich výkonnosti. Máme dobré mužstvo a určite sa ho budeme snažiť vhodne doplniť. Ďalší postup sa bude riešiť počas prípravy.

Načrtol si túto tému, máš už aj vytypované prípadné posily, ktoré by mohli prísť do Skalice?

Bolo to v týchto dňoch pomerne rýchle, navyše ešte nemám dokončenú prácu v našej devätnástke. Skôr teraz riešime, na ktorých postoch by sme potrebovali zvýšiť konkurenciu, ale niektoré mená už máme vytypované. Tieto kroky budeme riešiť v najbližších dňoch.

Prichádzaš do áčka z U19, je pochopiteľná otázka, či vytiahneš aj niektorých hráčov z tejto kategórie. Minimálne či dostanú priestor v príprave ukázať sa medzi mužmi.

V každom prípade dostane viacero hráčov z úspešného dorastu príležitosť v príprave medzi seniormi. Potom bude už iba na nich, ako sa s touto šancou dokážu vysporiadať, či sa dokážu presadiť medzi mužmi. Touto cestou by sme sa do budúcnosti chceli uberať, aby sme sa mohli spoliehať na hráčov, ktorí prešli našimi mládežníckymi kategóriami.

Príde s tvojim príchodom do mužov aj k zmene herného štýlu?

Herný štýl v Skalici bol počas pôsobenia trénera Kostelníka veľmi dobrý. Mužstvo sa snažilo hrať kombinačný futbal. Určite budem chcieť nadviazať na tieto veci, ktoré boli naozaj dobré. Nejaké korektúry samozrejme plánujem. Bude to záležať aj od toho, ako na ne dokážu hráči zareagovať, ako dokážu pochopiť myšlienky trénerov. Verím tomu, že nadviažeme na to dobré, čo tu bolo.

Máš už predstavu o novom trénerskom tíme?

Samozrejme mám. Vždy som sa zasadzoval o to už aj počas môjho doterajšieho pôsobenia v Skalici, aby v klube pracovali bývalí hráči klubu. Aj preto som do mládeže angažoval viacero z nich, ktorí by sa sem možno za normálnych okolností nedostali. Od tohto nechcem upustiť ani teraz. Mám už pripravené mená, s ktorými chcem spolupracovať a v krátkej dobe budú predstavení aj fanúšikom a verejnosti.

V barážovom stretnutí v Senici boli našim dvanástym hráčom fanúšikovia. Práve v Senici si pôsobil pred príchodom do Skalice, kde si bol medzi fanúšikmi mimoriadne obľúbený. Čo by si odkázal našim fanúšikom pred začiatkom sezóny?

Ja si dávam svoj osobný cieľ, našou hrou prilákať čo najviac divákov. Nech ich chodí minimálne toľko ako doteraz, verím však, že ich bude viac. Budem sa snažiť vytvoriť symbiózu medzi lavičkou, hráčmi a divákmi. Aby ten patriotizmus, ktorý v Skalici cítiť na každom kroku bol aj na štadióne. Aby cítili, že sú to naši hráči, naše mužstvo, aby nám fandili a aby sme ťahali za jeden koniec povrazu. Aby to bolo tak ako v barážovom stretnutí v Senici. O tomto súboji môžeme smelo povedať, že sme mali vo fanúšikoch dvanásteho hráča. Tam to bolo naozaj poriadne cítiť, že to bolo medzi mužstvom a divákmi naozaj mimoriadne silné.