Junasova nepriestrelnosť trvala 401 minút: Snažím sa splatiť dôveru

Hoci sa jeho ligová séria bez inkasovaného gólu zastavila na cifre 401 minút, po zápase ho to veľmi netrápilo, keďže spoluhráči dokázali zaťažiť konto žilinského brankára piatimi presnými zásahmi a udržali si neporaziteľnosť aj po šiestom ligovom kole.

Reč je o strážcovi našej svätyne Martinovi Junasovi. Talentovaný brankár k nám prišiel po dlhoročnom pôsobení v Senici, kde sa počas mládežníckych sezón vypracoval až na reprezentačného brankára slovenskej reprezentácie do sedemnásť rokov. V jej drese sa predstavil na svetovom šampionáte do sedemnásť rokov v Spojených arabských emirátoch.

Po prechode k mužom mu však v Senici nepatrila pozícia brankára číslo jeden a preto sa rozhodol skúsiť šťastie o kúsok ďalej. Vlaňajšiu jeseň strávil v moravskej Břeclavi a vo februári sa presunul do Skalice. Od tejto sezóny je už pevnou súčasťou našej základnej zostavy. „Vedenie a realizačný tím mi dali šancu. Som za to vďačný a snažím sa im splatiť dôveru čo najlepším spôsobom.“

Pozícia brankára je špecifická, lebo jeho prípadná chyba rezonuje v očiach divákov oveľa viac, ako keď stratí loptu hráč v poli. „Jasné, že cítim zodpovednosť. Je mi jasné, že keď mužstvo nedostane gól, tak neprehrá a o to mi v každom zápase ide.“


Vlani nastúpil Junas na jediný ligový zápas v našom drese proti Slavoju Trebišov, s ktorým sme uzatvárali program základnej časti 2. ligy. Od tejto sezóny mu dali tréneri, s výnimkou pohárového zápasu v Pezinku, šancu vo všetkých ligových kolách. Po šiestich zápasoch mu svieti v kolónke inkasovaných gólov len dvojka. Loptu vyťahoval zo svojej siete najskôr v prvom kole proti Banskej Bystrici a teraz v šiestom kole proti Žiline B. „Vôbec ma nemrzí, že sa skončila moja séria nepriestrelnosti. Pre mňa je dôležité, aby sme čo najčastejšie vyhrávali. Tentoraz sme dali päť gólov a ja začínam novú sériu,“ pozerá sa pozitívne na vstup do jesennej časti 22-ročný brankár.

V doterajšom priebehu sezóny sme sa prezentovali aktívnym poňatím hry, pričom súperov sme púšťali do streleckých príležitostí len sporadicky. Je pre brankára náročné udržať si koncentráciu počas dlhých minút, keď je lopta zväčša na súperovej polovici? „Každý správny profesionál by sa mal vedieť koncentrovať na celý zápas. Nie je to nič výnimočné, treba sa koncentrovať na každý úsek zápasu,“ skonštatoval na záver debaty Junas.