Niké ULK Slovnaft Futbalsfz

História

Začiatok organizovaného futbalu v Skalici
Začiatky futbalu v Skalici siahajú do roku 1918, keď sa hrával na ihrisku pri nádraží, ale až po založení ŠK Skalica v roku 1920 sa futbal v Skalici začína naozaj rozvíjať. Zásluhu na tom mal i lekár Pavel Blaho. Klub v tom období udržiaval čulé styky s futbalovými mužstvami na susednej Morave. Prvým predsedom ŠK Skalica bol p. Liška. Klubové farby od vzniku ŠK Skalica boli a dodnes sú biela a zelená.

Medzivojnové obdobie
V rokoch 1927-1934 udržiaval ŠK Skalica kontakt najmä s rakúskymi celkami. V tom čase obliekali dnes ŠK Skalica futbalisti z celého okolia, hlavne z Holíča, Hodonína a Strážnice. Hrávalo sa na novom ihrisku u Hájka (na dnešnej Hollého ulici), no v dôsledku finančnej krízy musel klub ihrisko predať a presťahovať sa na Trávniky. Toto ihrisko bolo nevyhovujúce, ťažké a kamenisté. Tu sa hralo až do roku 1955. Vojnové obdobie znamenalo čiastočnú stagnáciu, pretože sa prerušili vzťahy s Moravou a tak Skalica, ležiaca v najodľahlejšej časti Záhoria, nemala možnosť športovo napredovať. Ani v týchto ťažkých podmienkach však neustala činnosť oddielu, ktorý mal stále v súťažiach, organizovaných Bratislavskou futbalovou asociáciou, prvé mužstvo a dorast.

História klubu v rokoch 1945-1989
Po roku 1945 sa začala písať nová história klubu. ŠK Skalica prešiel pod TJ Sokol Tekla Skalica a známa skalická továreň na spracovanie papiera začala finančne podporovať jeho činnosť. Z okresnej súťaže prešlo v roku 1953 prvé mužstvo cez kvalifikáciu do krajskej divízie. Reorganizačné zmeny v spoločnosti sa dotkli aj športu. TJ Sokol dostala nové meno Tatran Skalica, no stále fungovala pri spoločnosti Brnenské papierne. V roku 1963 prešiel klub pod najväčší závod v Skalici - ZVL, ktorý zabezpečoval dobré podmienky pre rozvoj futbalu i ostatných športov. Zmena spoločenského systému v roku 1989 priniesla so sebou aj reštrukturalizáciu priemyslu. ZVL Skalica, najvýznamnejší podporovateľ športu v Skalici, nebol schopný ďalej podporovať činnosť športových oddielov v meste. Z tohto dôvodu sa v roku 1990 vracia k pôvodnému názvu Športový klub ŠK Skalica, v rámci ktorého pôsobil aj Futbalový oddiel.

Obdobie 1993-doteraz
V roku 2006 sa z organizačných dôvodov Futbalový oddiel osamostatnil od ŠK Skalica, čím vznikol Mestský futbalový klub Skalica. Prvým predsedom MFK Skalica bol p. Bohumil Bartoš. Klub sa postupne prepracoval až do našej najvyššej súťaže, kde účinkoval v sezóne 2015/16. Po zostupe späť do druhej najvyššej súťaže v nej účinkuje nepretržite už piatu sezónu. Okrem účinkovania v dvoch slovenských najvyšších ligových súťažiach klub zaznamenal úspech aj v Slovenskom pohári. V sezóne 2016/17 sa prebojoval až do finále, kde sa stretol s bratislavským Slovanom, ktorému napokon podľahol 0:3.

Názvy futbalového oddielu od jeho začiatku:
1920-1945 ŠK Skalica
1945-1953 Sokol Tekla Skalica
1953-1963 DŠO Tatran Skalica
1963-1990 TJ ZVL Skalica
1990-2006 Športový klub ŠK Skalica
2006 - až po súčasnosť MFK Skalica